Przejdź do treści
o nas

Cisza dla wszystkich

Akcja społeczna Podaruj Ciszę powstała po to, by upowszechniać wiedzę o szkodliwości hałaśliwych form świętowania i podsuwać pomysły, czym można je zastąpić. Impulsem do jej utworzenia był wydłużający się każdego roku czas, gdy grudniowe wieczory i noce skażone są hałasem fajerwerków i petard, odpalanych nie tylko w chwili nastania Nowego Roku, ale o dowolnej porze i w dowolnym natężeniu na wiele dni przed tym wydarzeniem.

Inicjatywa ta wyodrębniła się w środowisku Fundacji Szklane Pułapki, skupiającej grupę aktywistów i naukowców prowadzących Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury. Odpowiednikiem tych działań w obrębie inicjatywy Podaruj Ciszę jest liczenie ptaków, które giną z powodu huku fajerwerków. Dzieje się to na dwa sposoby: ptaki padają na serce słysząc głośny wystrzał bądź oszołomione nim uciekają w popłochu rozbijając się o przeszkody, które napotkają na drodze.

Wolontariusze Podaruj Ciszę zwracają również uwagę na cierpienie innych zwierząt w wyniku hałasu i edukują o tym, że ludzie jako istoty żywe o organizmach podobnych do naszych braci mniejszych tak samo źle reagują od strony fizjologicznej, nawet jeśli z powodu niewiedzy nie zdają sobie z tego sprawy.

Odbiorcy działań prowadzonych przez zespół Podaruj Ciszę mogą dowiedzieć się, w jaki sposób nagłe dźwięki o bardzo wysokim natężeniu prowadzą do destrukcyjnych zmian w organizmie, które najszybciej – niekiedy natychmiast, uwidaczniają się u osób mających dolegliwości kardiologiczne i zaburzenia neurologiczne. Wywierają też znaczący wpływ na małe dzieci, osoby wysokowrażliwe, autystyczne czy z chorobą wibroakustyczną.


Więcej informacji o akcji społecznej Podaruj Ciszę:
Strona www: https://podarujcisze.pl
Strona na FB: https://www.facebook.com/podarujcisze/
Grupa Wybieram Ciszę na FB: https://www.facebook.com/groups/603858954477523
Profil na Instagramie: https://www.instagram.com/podarujcisze/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *