Przejdź do treści
o nas

Na co można zachorować od hałasu

Powszechnie znaną konsekwencją przebywania w hałasie jest uszkodzenie lub całkowita utrata słuchu. Jednakże dolegliwości i chorób wywoływanych przez hałas jest znacznie więcej i mogą dotyczyć większości układów i narządów w organizmie.

Hałas jest bardzo silnym bodźcem oddziałującym na organizm na wiele sposobów. Jego oddziaływanie opiera się na zasadzie zachowania energii – jako, że hałas jest falą, uderzając w przeszkodę napotkaną na swej drodze, wywołuje oddziaływanie. Jeśli tą „przeszkodą” jest człowiek, wówczas oddziaływanie będzie dotyczyło jego organizmu. Na tej samej zasadzie dźwięk o odpowiedniej częstotliwości i głośności może działać w sposób korzystny dla zdrowia. W życiu codziennym napotkamy jednak przede wszystkim hałas prowadzący do konkretnych szkód na zdrowiu.

Drugim aspektem oddziaływania hałasu na człowieka jest jego szkodliwość w wymiarze psychologicznym. Stały hałas prowadzi do poczucia utraty kontroli nad własnym życiem. Osoba na niego narażona nie może decydować o sobie i swojej własności (domu, mieszkaniu), nie ma wpływu na to czy i kiedy będzie mogła wypocząć i spać, znajduje się w sytuacji stałego napięcia i niepokoju o dalszy los swój i rodziny. W tym kontekście hałas prowadzi do zaburzeń psychologicznych, może być bezpośrednim czynnikiem odpowiedzialnym za nerwicę, depresję i szereg zaburzeń nerwowych.

Wszystkie powyżej wymienione elementy mogą prowadzić do trwałej utraty zdrowia, utraty możliwości funkcjonowania w społeczeństwie, utraty pracy zarobkowej, tak w wyniku braku siły fizycznej lub przestrzeni psychicznej do wykonywania pracy, jak i w wyniku niemożności skupienia się na zadaniach zawodowych, co prowadzi do ryzyka wypadku.

Ze względu na różnice pomiędzy źródłami hałasu różne jest prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych zaburzeń. Według źródeł oddziaływania hałasu lista dolegliwości, które wystąpią z największym prawdopodobieństwem, będzie przedstawiała się następująco:

– Hałas nocny od klubów, pubów, dyskotek:
Całkowite wyczerpanie organizmu z braku snu, możliwość uszkodzenia funkcjonowania wszystkich układów w organizmie. Zawroty głowy, zaburzenia równowagi, migreny, mdłości. Nerwica, depresja, zaburzenia lękowe.

– Powtarzające się hałasy sąsiedzkie występujące stale, lecz w porach niemożliwych do przewidzenia:
Nerwica, depresja, zaburzenia lękowe. Zaburzenia równowagi, zawroty głowy, poczucie osłabienia i wyczerpania. Znacznie zmniejszona wydolność organizmu w wyniku stresu. Zaburzenia widzenia z powodu nadmiernego wydzielania adrenaliny i kortyzolu w organizmie.

– Stale powtarzające się hałasy impulsowe od obiektów sportowych (boiska, strzelnice):
Zaburzenia i choroby sercowo-naczyniowe. Nerwica, depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia erekcji. Uszkodzenia lub utrata słuchu w przypadku małej odległości od źródła hałasu impulsowego.

– Stałe oddziaływanie hałasu komunikacyjnego z dróg, linii kolejowych w bliskim sąsiedztwie:
Poczucie oszołomienia, problemy z koncentracją, rozwiązywaniem problemów, nauką. Rozdrażnienie, poczucie bezsensu, apatia. Chroniczne zmęczenie nie ustępujące po wypoczynku w oddaleniu od źródła hałasu.

– Oddziaływanie hałasu w pracy z maszynami w fabrykach, na budowach, na wsi:
Choroba wibroakustyczna, częściowa lub całkowita głuchota, zaburzenia równowagi, problemy w logicznym rozumowaniu i komunikacji, zaburzenia funkcji poznawczych.

Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwych zaburzeń.

W przypadku gdy osoba znajduje się na wczesnym etapie oddziaływania hałasu na jej zdrowie i zaczyna odczuwać niepokojące symptomy należy przede wszystkim zacząć prowadzić notatki i skrupulatnie zapisywać spostrzeżenia dotyczące:

-wydolności organizmu
-wydajności w pracy
-zaobserwowanych, nasilających się objawów

Posiadanie takich notatek ułatwi w późniejszym etapie uzyskanie adekwatnej pomocy medycznej. Lekarz mogąc prześledzić co dokładnie działo się z organizmem pacjenta i z jaką częstotliwością, będzie w stanie lepiej dobrać środki zaradcze. Może oszczędzić to pacjentowi udziału w niepotrzebnych badaniach i wydatkach na nie, skróci proces diagnozy. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że w leczeniu zaburzeń i chorób wynikających z hałasu podstawowym środkiem zaradczym jest usunięcie bodźca. Nie da się wyleczyć dolegliwości pochodzących z przebywania w hałasie, w przypadku jeśli osoba przebywa w nim nadal. W takiej sytuacji można jedynie uśmierzać objawy.
Niemniej, nawet mając tę świadomość, że lekarz nie zdoła usunąć dolegliwości trwających z powodu ciągłego przebywania w hałasie, to dokumentację medyczną i tak warto gromadzić, ponieważ stanowi ona podstawę do wystąpienia o przyznanie renty np. z tytułu utraty zdolności do pracy lub będzie składową materiału dowodowego w sprawie sądowej przeciwko sprawcy hałasu.

Grzegorz Bogusz
Absolwent Akademii Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, lekarz z trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym od pierwszej pracy w pogotowiu ratunkowym, po stanowisko kierownika szpitala uzdrowiskowego w Rymanowie-Zdroju. Od kilku lat zgłębia tematykę szkodliwości hałasu dla ludzkiego zdrowia.

 

2 komentarze do “Na co można zachorować od hałasu”

  1. Gdy nie mogę odpocząć po pracy z powodu hałasu w mieszkaniu nade mną, nie śpię też w nocy, wówczas mam zawroty głowy, czuję jakbym była na granicy zasłabnięcia. Zdarzało mi się brać dzień wolny w pracy, nie będąc w stanie wyjść z mieszkania by dojechać przez całe miasto, gdzie też jest hałas na każdym kroku. Gdy sąsiada nie ma w domu, ponieważ on na szczęście czasem wyjeżdża, przez co nie ma też jego hałaśliwej muzyki i znajomych, wówczas nie mam tych objawów.

    1. Pomocne rozwiązanie minimum: słuchawki z funkcją ANC (pomagają się odciąć od hałasu, ale to oczywiście półśrodek)
      Pomocne rozwiązanie maksimum: wyciszenie choćby jednego pomieszczenia w standardzie hotelowym – wykonalne, warte poważnego zastanowienia, bo niedługo więcej zapewne wyda Pani na leczenie.
      Rozwiązanie w standardzie szwajcarskim: uciszenie hałaśliwego sąsiada – możliwe, potrzeba jakichś 500 lat niezakłóconego rozwoju demokracji. Pozdrawiam cicho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *