Przejdź do treści
o nas

Ekosfera zwraca uwagę na hałas

Alicja Dec, autorka audycji “Ekosfera” w Radiu Emaus, to jedna z dziennikarek od dawna zainteresowanych problematyką wpływu hałasu na środowisko. Warto zwrócić uwagę na przygotowywane przez nią programy, które w internecie dostępne są do odsłuchania bezpłatnie w dowolnym miejscu i czasie.

Audycja “Ekosfera” powstała w październiku 2019 roku. Od tego momentu co tydzień we wtorkowe wieczory słuchacze na antenie Radia Emaus mogą wysłuchać premierowych programów. Dla słuchaczy dostępny jest też fanpage na Facebooku , a także konto na Spotify , gdzie można znaleźć archiwum pełne ciekawych audycji.

Jak mówi autorka “Ekosfery”, zainteresowanie tematami ekologicznymi, a co za tym idzie, także samą audycją, systematycznie wzrasta, jako że tematy środowiskowe z każdym rokiem są coraz szerzej obecne w debacie publicznej, a i problemów do omówienia nie brakuje. – Ekologia to na tyle trudny temat, że nie każdemu z nim po drodze – nie zawsze jest on przyjemny i często dotyczy naszych własnych “grzeszków” czy przyzwyczajeń, dlatego zdaję sobie sprawę, że może być małym “wyrzutem sumienia” – mówi Alicja Dec. – Gdy zaczynałam prowadzić tę audycję, tematyka wydawała się bardziej “egzotyczna” niż dzisiaj. Mam wrażenie, że z upływem lat temat ekologii stał się o wiele bardziej powszechny, popularny – dodaje.

Ważne miejsce pośród tematów podejmowanych na antenie zajmuje hałas, który autorka “Ekosfery” od zawsze postrzegała jako wart uwagi problem i czynnik uniemożliwiający bezproblemowe funkcjonowanie w społeczeństwie: od szkolnej ławy poczynając, gdzie hałas bywa nie do wytrzymania, przez ruchliwe ulice, po uciążliwego psa sąsiadów, który zawodzi dniami i nocami oraz wiele innych sytuacji, które każdego dnia składają się na mozaikę niesłychanie obciążającą organizm nadmiarem niechcianych bodźców.

– Szerzej tematykę hałasu poznałam podczas studiów na inżynierii bezpieczeństwa, gdzie na zajęciach ergonomicznych badaliśmy hałas, omawialiśmy jego wpływ na człowieka i sposoby zmniejszania go w miejscu pracy – dodaje Alicja Dec. Dzięki temu merytorycznemu przygotowaniu pani Alicja jest jednym z niewielu dziennikarzy w Polsce, którzy doskonale rozumieją jak ogromnym problemem jest zanieczyszczenie środowiska hałasem i omawiają tę kwestię dla swoich odbiorców w sposób fachowy i przystępny zarazem. Zachęcam do słuchania!

1 komentarz do “Ekosfera zwraca uwagę na hałas”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *