Przejdź do treści
o nas

Ekosfera zwraca uwagę na hałas

Alicja Dec, autorka audycji “Ekosfera” w Radiu Emaus, to jedna z dziennikarek od dawna zainteresowanych problematyką wpływu hałasu na środowisko. Warto zwrócić uwagę na przygotowywane przez nią programy, które w internecie dostępne są do odsłuchania bezpłatnie w dowolnym miejscu i czasie.

Audycja “Ekosfera” powstała w październiku 2019 roku. Od tego momentu co tydzień we wtorkowe wieczory słuchacze na antenie Radia Emaus mogą wysłuchać premierowych programów. Dla słuchaczy dostępny jest też fanpage na Facebooku , a także konto na Spotify , gdzie można znaleźć archiwum pełne ciekawych audycji.

Jak mówi autorka “Ekosfery”, zainteresowanie tematami ekologicznymi, a co za tym idzie, także samą audycją, systematycznie wzrasta, jako że tematy środowiskowe z każdym rokiem są coraz szerzej obecne w debacie publicznej, a i problemów do omówienia nie brakuje. – Ekologia to na tyle trudny temat, że nie każdemu z nim po drodze – nie zawsze jest on przyjemny i często dotyczy naszych własnych “grzeszków” czy przyzwyczajeń, dlatego zdaję sobie sprawę, że może być małym “wyrzutem sumienia” – mówi Alicja Dec. – Gdy zaczynałam prowadzić tę audycję, tematyka wydawała się bardziej “egzotyczna” niż dzisiaj. Mam wrażenie, że z upływem lat temat ekologii stał się o wiele bardziej powszechny, popularny – dodaje.

Ważne miejsce pośród tematów podejmowanych na antenie zajmuje hałas, który autorka “Ekosfery” od zawsze postrzegała jako wart uwagi problem i czynnik uniemożliwiający bezproblemowe funkcjonowanie w społeczeństwie: od szkolnej ławy poczynając, gdzie hałas bywa nie do wytrzymania, przez ruchliwe ulice, po uciążliwego psa sąsiadów, który zawodzi dniami i nocami oraz wiele innych sytuacji, które każdego dnia składają się na mozaikę niesłychanie obciążającą organizm nadmiarem niechcianych bodźców.

– Szerzej tematykę hałasu poznałam podczas studiów na inżynierii bezpieczeństwa, gdzie na zajęciach ergonomicznych badaliśmy hałas, omawialiśmy jego wpływ na człowieka i sposoby zmniejszania go w miejscu pracy – dodaje Alicja Dec. Dzięki temu merytorycznemu przygotowaniu pani Alicja jest jednym z niewielu dziennikarzy w Polsce, którzy doskonale rozumieją jak ogromnym problemem jest zanieczyszczenie środowiska hałasem i omawiają tę kwestię dla swoich odbiorców w sposób fachowy i przystępny zarazem. Zachęcam do słuchania!

3 komentarze do “Ekosfera zwraca uwagę na hałas”

  1. Od lat nękani hałasem sąsiedzkim. W nocy sąsiad rzuca ciężkimi przedmiotami. Rozmowa z nim nie przyniosła efektu. Sugerowałam błąd natury technicznej np.źle położone panele. Nigdy nie przyszedł do nas posłuchać jaki hałas dociera do naszego mieszkania. Niestety hałas się nasilił. W mieszkaniu zrobił plac zabaw; granie w piłkę, jazda na hulajnodze.
    Policja, spółdzielnia nie widzą problemu.
    Zachęca dzieci do skakania, biegania.
    Mieszkam ze schorowaną mamą, która jest już zmęczona hałasem, dotkliwe są przede wszystkim hałasy, które wybudzają nas.

  2. Ogłuszenie po ponad 2,5 latach niewolicjonalnie na budowie nowego osiedla. Po prostu weszli trzy lata temu; latem zamknęli skrót do sklepu, a we wrześniu zaczęli budować. Latem roku 2022 i2023 też w Niedziele; i to do późnych godzin. Jak nazywa się przyrząd do pomiaru nadmiaru decybeli? Budowa to bynajmniej nie jedyne źródło tutejszych zgiełków i niedogodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *