Przejdź do treści
o nas

Nielegalnym wyścigom ministrowie mówią: dość!

Przeciwko hałasowi i innym zagrożeniom płynącym z nielegalnych rajdów po miastach najpierw protestowali mieszkańcy Lublina, później Zielonej Góry i Wrocławia, następnie Krakowa i tej jesieni – w widowiskowym stylu – Warszawy. Do głosów sprzeciwu dołączały się też licznie społeczności mniejszych miast, ich radni i burmistrzowie. Wszystkie te działania sprawiły, że ministrowie nareszcie dostrzegli problem i przygotowali plany rozwiązania go.

Na konferencji prasowej “Bezpieczeństwo na drogach – propozycje zmian w prawie”, która odbyła się w Warszawie 15 listopada 2024 ministrowie: sprawiedliwości Adam Bodnar, infrastruktury Dariusz Klimczak oraz spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak przedstawili propozycje zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa na drogach. Mają one na celu skuteczniejsze zwalczanie przestępstw drogowych, szczególnie tych stwarzających zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Propozycje zmian są wynikiem prac międzyresortowego zespołu specjalistów i ekspertów, które trwały od 25 września. – Wypracowaliśmy kompleksowe propozycje, które odnoszą się zarówno do kwestii Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń, jak również przepisów Prawa o ruchu drogowym – zapowiedział minister Adam Bodnar. – Jesteśmy przekonani, że będą one celną odpowiedzią na to, co jest plagą na polskich drogach lekceważenia norm, które prowadzi często do śmierci obywateli – dodał.

Propozycji zmian jest sporo, ich pełną listę można zobaczyć tutaj:
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/bezpieczenstwo-na-drogach–propozycje-zmian-w-prawie

Wśród propozycji, które osoby walczące z hałasem interesują najbardziej, znalazły się wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną, brawurową jazdę, która jest też – co oczywiste – rażąco głośna i uciążliwa. Proponowane jest także podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym (nielegalny wyścig, rażąco niebezpieczna, brawurowa jazda lub złamanie zakazu prowadzenia pojazdów), pojawiła się również kryminalizacja nielegalnych wyścigów: kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności za organizację lub udział w nich, co dotyczyć będzie także pasażerów i widzów.

Planowane jest też między innymi podwyższenie stawek ubezpieczenia OC dla osób przyłapanych na uczestnictwie w nielegalnych wyścigach oraz możliwość utworzenia publicznego rejestru osób z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Kary przewidziano też za nielegalne wyścigi, drift i podrywanie kół pojazdu. Drift i podrywanie kół pojazdu będą wykroczeniami, o ile będą odbywać się w sposób odrębny, a nie w ramach nielegalnego wyścigu. Rażąco nieostrożna jazda, czyli przekroczenie prędkości o ponad połowę względem wartości dopuszczalny na autostradach i drogach ekspresowych, na innych drogach o ponad dwukrotność, przy jednoczesnym wyrządzaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, będzie traktowane jako wyścig.

Jak zapowiedział minister Adam Bodnar przedstawione propozycje w najbliższych tygodniach staną się przedmiotem procesu legislacyjnego – konsultacji społecznych, przyjęcia przez rząd i poddania pod obrady Sejmu. Wyniesienie problemu pod rozwagę w najwyższych kręgach władzy jest rezultatem skali zgłoszeń na Policję dokonywanych przez obywateli sprzeciwiających się takim zachowaniom oraz wspólnych wysiłków organizacji pozarządowych od kilku lat starających się zwrócić uwagę na ten problem. Pamiętajcie Państwo o tym, gdy następnym razem dopadnie Was zwątpienie w kwestii podjęcia jakiegokolwiek, nawet najdrobniejszego działania przeciwko hałasowi. To właśnie suma tych drobnych działań składa się na rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *